1,485 MLB PLAYERS | 12,787 MLB DRAFT SELECTIONS
All American Prospects 17U (6-3-0)
Tournament Schedule Enter Probable Pitchers
Gm# 82
7/16/2009    2:00 PM
Auxiliary @ City of Palms Park  
  
C
Gm# 101
7/17/2009    2:00 PM
Clemente @ Terry Park Sports Complex  
  
C
Gm# 104
7/18/2009    9:00 AM
  
17U Playoffs Round 1
Gm# 110
7/18/2009    11:30 AM
  
17U Playoffs Round 2
Gm# 124
7/19/2009    9:00 AM
Auxiliary @ City of Palms Park  
  
17U Semifinals
Gm# 125
7/19/2009    11:30 AM
Stadium @ City of Palms Park  
  
17U Championship
Tournament Roster
No.NamePosHtWtB/TGradSchoolHometownRankCommitment
17 Sam Abrams RHP MIF 5-10155 R/R 2010Killian Oaks Academy Miami, FL  
10 Tyler Anderson SS C 6-3185 R/R 2010Cocoa Cocoa, FL High Follow Florida Gulf Coast
7 Erik Armstrong C 3B 6-2180 R/R 2010Jupiter Jupiter, FL  
3 Ryan Arrick C 6-0185 R/R 2010Palmetto Miami, FL High Follow Illinois
25 Yordy Cabrera IF 3B, P 6-4190 R/R 2010Lakeland Senior Lakeland, FL 9 Miami
39 Michael Carballo OF C 5-10180 S/R 2010Archbishop Edward Mccarthy Pembroke Pines, FL 208 South Florida
18 Nick Castellanos IF SS 6-4200 R/R 2010Archbishop Edward Mccarthy Davie, FL 12 Miami
30 Joe Costigan OF 1B 6-0185 L/R 2010Barron Collier Naples, FL 221 Clemson
37 Kyle Davis RHP 6-1160 R/R 2010Lincoln Port Saint Lucie, FL  
52 Daniel Gibson LHP 1B 6-3200 L/L 2010Tampa Jesuit Lutz, FL 59 Florida
15 Andrew Grifol LHP 5-11210 R/lL 2010Christopher Columbus Miami, FL High Follow Santa Fe College
20 Max Halasz LHP 1B 6-0170 L/L 2010Palmetto Miami, FL  
4 Dylan Henderson MIF 3B, P 5-9145 R/R 2010Plant City Tampa, FL High Follow  
1 Alex Hernandez 2B MIF 5-9140 S/R 2010Palm Beach Central Lake Worth, FL Top 1000 North Florida
34 Roly Hernandez 1B 6-1240 R/R 2010South Miami Senior Miami, FL 500 Florida International
24 Ryan Heuler RHP 6-4205 R/R 2010Cardinal Mooney Bradenton, FL 213 Wake Forest
55 Dominic Laporte RHP 6-3180 R/R 2010John Carroll Catholic Port St. Lucie, FL 457 Indian River State College
19 Ronald Lozada RHP 2B, OF 5-7140 R/R 2010John A. Ferguson Miami, FL Top 1000 Bethune-Cookman
51 Willie Martin RHP 1B 6-3180 R/R 2010Tampa Jesuit Odessa, FL Top 1000 Liberty
14 Connor Mitchell OF 5-11150 L/R 2010Plant City Tampa, FL  
33 Marc Monroe LHP 1B 6-0180 L/L 2010Braden River Palmetto, FL Top 1000 Cumberland University/Indian River State College
9 Will Nader OF 6-0165 R/R 2010American Heritage Plantation, FL Follow  
Jimmy O'Neill RHP 1B 6-6225 L/R 2010  St. Petersburg, FL Top 1000 Stetson
2 Enrique Perez OF 5-9145 R/R 2010Miami Miami, FL  
8 Bryan Radziewski LHP 6-0190 L/L 2010Florida Christian Academy Miami, FL 373 Miami
58 Kraig Richmond RHP 3B 6-3195 R/R 2010Clearwater clearwater, FL  
26 Tyler Ross C 6-3210 R/R 2010Barron Collier Naples, FL 170 Louisiana State
36 Stanford Rowe RHP IF 6-1175 R/R 2010Plant City Tampa, FL Top 1000 Georgetown
16 Alfonso Salcines LHP 6-1190 L/L 2010Florida Christian Academy Miami, FL Top 1000 Miami
5 Casey Turgeon MIF 5-9150 L/R 2011Dunedin Academy Prep Palm Harbor, FL 188 Florida
21 Karsten Whitson RHP 6-4190 R/R 2010Chipley Chipley, FL 8 Florida
Pool Standings
Pool Tie Breaker Rules
Pool C PCT W L T RA RS
PG USA Crimson 0.600 3 2 0 17 32
Reds Scout Team 0.600 3 2 0 35 33
Grossmont Foothillers 0.300 1 3 1 33 27
Pool 17U Championship PCT W L T RA RS
East Cobb Braves 1.000 1 0 0 2 4
PG USA Crimson 0.000 0 1 0 4 2
Copyright 1994-2020 by Perfect Game. All rights reserved. No portion of this information may be reprinted or reproduced without the written consent of Perfect Game.