1,369 MLB PLAYERS | 12,620 MLB DRAFT SELECTIONS
College | Story | 5/19/2019

Conference Championships Hub

Patrick Ebert        

Field of 64: May 15 | College Player Database

Of the 31 NCAA Division I conferences, 26 of them will hold their conference championship tournaments this week. Below is a list of those championships – as well as the ones that already have been completed – with their respective dates, locations, the teams participating as well as links to schedules/brackets.

No Conference Championship: Big West, Pac-12


Early Automatic Bids:

Patriot League
May 11-12, May 18-19
Champions: Army

Mid-Eastern Athletic (MEAC)
May 15-18
Champions: Florida A&M

Southwestern Athletic (SWAC)
May 15-19
Champions: Southern

Ivy League
May 18-19
Champions: Harvard


Championship Schedule:

America East
May 23-27 | Orono, Maine
Mahaney Diamond
Schedule/Bracket

Teams
Stony Brook (1) UMass Lowell (4)
Albany (2) Maine (5)
Binghamton (3) Hartford (6)

Double elimination tournament with Winners/Losers Bracket.


American Athletic
May 21-26 | Clearwater, Fla.
Spectrum Field
Schedule/Bracket

Group A Group B
East Carolina (1) Cincinnati (2)
UConn (4) Tulane (3)
Houston (5) UCF (6)
Wichita State (8) Memphis (7)

Double elimination tournament with the winner of Group A facing the winner of Group B for the American Athletic Championship.


Atlantic 10
May 22-25 | Bronx, N.Y.
Houlihan Park
Schedule/Bracket

Teams
VCU (1) Richmond (5)
Davidson (2) Rhode Island (6)
Dayton (3) Saint Louis (7)
Fordham (4)

Double elimination tournament with Winners/Losers Bracket.


Atlantic Coast (ACC)
May 21-26 | Durham, N.C.
Durham Bulls Athletic Park
Schedule/Bracket

Pool A Pool B Pool C Pool D
Louisville (1)  Georgia Tech (2) NC State (3) Miami (4)
Clemson (8) Duke (7) Florida State (6) North Carolina (5)
Boston College (12) Notre Dame (11) Wake Forest (10) Virginia (9) 

Pool play leading into a four team, single-elimination bracket to determine the ACC Championship.


Atlantic Sun
May 22-25 | DeLand, Fla.
Melching Field at Conrad Park (Stetson)
Schedule/Bracket

Teams
Florida Gulf Coast (1) Jacksonville (4)
Liberty (2) North Florida (5)
Lipscomb (3) Stetson (6)

Double elimination tournament with Winners/Losers Bracket.


Big 12
May 22-26 | Oklahoma City, Okla.
Chickasaw Bricktown Ballpark
Schedule/Bracket

Division 1 Division 2
Texas Tech (1) Baylor (2)
West Virginia (4) Oklahoma State (3)
Oklahoma (5) TCU (6)
Kansas State (8) Kansas (7)

Double elimination tournament with the winner of Division 1 facing the winner of Division 2 for the Big 12 Championship.


Big East
May 23-26 | Mason Ohio
Prasco Park (Xavier)
Schedule/Bracket

Teams
Creighton (1) St. John's (3)
Xavier (2) Seton Hall (4)

Double elimination tournament with Winners/Losers Bracket.


Big South
May 21-25 | Fayetteville, N.C.
Fayetteville Ballpark
Schedule/Bracket

Teams  
Campbell (1) High Point (6)
Radford (2) Charleston Southern (7)
Winthrop (3) USC Upstate (8)
Presbyterian (4) UNC Asheville (9)
Gardner-Webb (5)

Single elimination games for seeds 6-9 and a bye for the No. 1 seed leading into double elimination tournament with Winners/Losers Bracket.


Big Ten
May 22-26 | Omaha, Neb.
TD Ameritrade Park
Schedule/Bracket

Bracket 1 Bracket 2
Michigan (2) Indiana (1)
Illinois (3) Minnesota (4)
Maryland (6) Nebraska (5)
Ohio State (7) Iowa (8)

Double elimination tournament with the winner of Bracket 1 facing the winner of Bracket 2 for the Big Ten Championship.


Colonial Athletic Assocation
May 22-25 | Harrisonburg, Va.
Eagle Field at Veterans Memorial Park (James Madison)
Schedule/Bracket

Teams
Elon (1) Northeastern (4)
College of Charleston (2) UNC Wilmington (5)
William & Mary (3) James Madison (6)

Double elimination tournament with Winners/Losers Bracket.


Conference USA
May 22-26 | Biloxi, Miss.
MGM Park
Schedule/Bracket

Bracket 1 Bracket 2
Southern Miss (2) Florida Atlantic (1)
Louisiana Tech (3) Western Kentucky (4)
Marshall (6) Old Dominion (5)
Rice (7) UTSA (8)

Double elimination tournament with the winner of Bracket 1 facing the winner of Bracket 2 for the Conference USA Championship.


Horizon League
May 22-25 | Dayton, Ohio
Nischwitz Stadium (Wright State)
Schedule/Bracket

Teams
Wright State (1) Northern Kentucky (4)
UIC (2) Oakland (5)
Milwaukee (3) Youngstown State (6)

Double elimination tournament with Winners/Losers Bracket.


Metro Atlantic Athletic (MAAC)
May 22-25 | Staten Island, N.Y.
Richmond County Bank Ballpark
Schedule/Bracket

Teams
Canisius (1) Marist (4)
Quinnipiac (2) Manhattan (5)
Fairfield (3) Monmouth (6)

Double elimination tournament with Winners/Losers Bracket.


Mid-American (MAC)
May 22-26 | Avon, Ohio
Sprenger Stadium
Schedule/Bracket

Teams
Central Michigan (1) Ball State (2)
Miami (4) Kent State (3)
Northern Illinois (5) Ohio (6)

Double elimination tournament with Winners/Losers Bracket.


Missouri Valley
May 21-25 | Normal, Ill.
Duffy Bass Field (Illinois State)
Schedu
le/Bracket

Teams
Dallas Baptist (1) Bradley (5)
Illinois State (2) Missouri State (6)
Indiana State (3) Valparaiso (7)
Evansville (4) Southern Illinois (8)

Single elimination games for seeds 5-8 leading into double elimination tournament with Winners/Losers Bracket.


Mountain West
May 23-26 | Reno, Nev.
Don Weir Field at Peccole Park (Nevada)
Schedule/Bracket

Teams
Fresno State (1) UNLV (3)
San Diego State (2)
Nevada (4)

Double elimination tournament with Winners/Losers Bracket.


Northeast
May 23-26 | Norwich, Conn.
Dodd Stadium
Schedule/Bracket

Teams
Bryant (1) Wagner (3)
Central Connecticut (2) Sacred Heart (4)

Double elimination tournament with Winners/Losers Bracket.


Ohio Valley
May 21-26 | Marion, Ill.
Rent One Park
Schedule/Bracket

Teams
Jacksonville State (1) Murray State (5)
Austin Peay (2) Eastern Kentucky (6)
Morehead State (3) Eastern Illinois (7)
Belmont (4) UT Martin (8)

Single elimination games for seeds 7-8 and a bye for the No. 1 seed leading into double elimination tournament with Winners/Losers Bracket.


Southeastern (SEC)
May 21-26 | Hoover, Ala.
Hoover Metropolitan Stadium
Schedule/Bracket

Bracket 1 Bracket 2
Arkansas (2) Vanderbilt (1)
Georgia (3) Mississippi State (4)
Texas A&M (6) LSU (5)
Ole Miss (7) Auburn (8)
Missouri (10) Tennessee (9)
Florida (11) South Carolina (12)

Florida/Texas A&M, Missouri/Ole Miss, Tennessee/Auburn and South Carolina/LSU will play single elimination games on Tuesday (May 21) with the winners advancing to the double elimination round that starts Wednesday (May 22).


Southern (SoCon)
May 21-26 | Greenville, S.C.
Fluor Field
Schedule/Bracket

Bracket 1 Bracket 2
Wofford (2) Samford (1)
UNC Greensboro (3) Mercer (4)
ETSU (6) Furman (5)
VMI (7) Western Carolina (8)

The Citadel (9)

Single elimination for seeds 8-9 to join the double elimination tournament in Bracket 2, with the winner of Bracket 1 facing the winner of Bracket 2 for the Southern Conference Championship.


Southland
May 22-25 | Sugar Land, Texas
Constellation Field
Schedule/Bracket

Bracket 1 Bracket 2
Central Arkansas (2) Sam Houston State (1)
Southeastern Louisiana (3) Incarnate Word (4)
Stephen F. Austin (6) McNeese (5)
Northwestern State (7) Texas A&M Corpus Christi (8)

Double elimination tournament with the winner of Bracket 1 facing the winner of Bracket 2 for the Southland Championship.


The Summit League
May 22-25 | Tulsa, Okla.
J.L. Johnson Stadium (Oral Roberts)
Schedule/Bracket

Teams
Omaha (1) Oral Roberts (3)
South Dakota State (2) Western Illinois (4)

Double elimination tournament with Winners/Losers Bracket.


Sun Belt
May 21-26 | Conway, S.C.
Springs Brooks Stadium (Coastal Carolina)
Schedule/Bracket

Bracket 1 Bracket 2
Texas State (1) Georgia Southern (2)
UT Arlington (4) Little Rock (3)
Coastal Carolina (5) Troy (6)
Louisiana (8) South Alabama (7)
Appalachian State (9) ULM (10)

Games on Tuesday (May 21) between South Alabama/ULM and Louisiana/Appalachian State are single elimination. The winner with the highest seed advances to Bracket 2 to play Georgia Southern, the lower seed of the two winners advances to Bracket 1 to play Texas State. Games May 22-25 are double elimination; the winner of Bracket A will face the winner of Bracket B for the Sun Belt Championship.


West Coast Conference (WCC)
May 23-25 | Stockton, Calif.
Banner Island Ballpark
Schedule/Bracket

Teams
BYU (1) Saint Mary's (3)
Gonzaga (2) Loyola Marymount (4)

Double elimination tournament with Winners/Losers Bracket.


Western Athletic (WAC)
May 22-25/26 | Mesa, Ariz.
Hohokam Stadium
Schedule/Bracket

Teams
New Mexico State (1) Grand Canyon (4)
UTRGV (2) CSU Bakersfield (5)
Sacramento State (3) Utah Valley (6)

Double elimination tournament with Winners/Losers Bracket.



Teams
Team 1Sun Belt May 20-24 | Troy, AL Riddle-Pace Field (Troy) Schedule/Bracket http://www.sunbeltsports.org/custompages/champs/baseball/2015/2015BB_champbracket.pdf Team 7
Team 2 Team 8
Team 3 Team 9
Team 4 Team 10
Team 5 Team 11
Team 6 Team 12

Synopsis copy. Synopsis copy. Synopsis copy. Synopsis copy. Synopsis copy. Synopsis copy. Synopsis copy. Synopsis copy. Synopsis copy. Synopsis copy. Synopsis copy. Synopsis copy.
Teams
Team 1 Team 7
Team 2 Team 8
Team 3 Team 9
Team 4 Team 10
Team 5 Team 11
Team 6 Team 12

Synopsis copy. Synopsis copy. Synopsis copy. Synopsis copy. Synopsis copy. Synopsis copy. Synopsis copy. Synopsis copy. Synopsis copy. Synopsis copy. Synopsis copy. Synopsis copy.
Teams
Team 1 Team 7
Team 2 Team 8
Team 3 Team 9
Team 4 Team 10
Team 5 Team 11
Team 6 Team 12
 Give us your feedback
Copyright 1994-2019 by Perfect Game. All rights reserved. No portion of this information may be reprinted or reproduced without the written consent of Perfect Game.