Not a member yet?
Subscribe Now!



College : : Story
College tournament bracket/scores
       
Published: Monday, May 24, 2010

2013 Conference Tournaments

2013 Conference Tournaments

All Times Eastern
Page last updated 5/24/2013 4:07 PM

Completed Games Only -- Visit the Daily Scoreboard for In Progress Games

 

Atlantic 10 Tournament, Charlotte, NC
Game 1 5/22 10:00 AM George Washington (#5) 2 Xavier (#4) 8
Game 2 5/22 1:30 PM Richmond (#7) 5 Charlotte (#2) 6
Game 3 5/22 5:00 PM LaSalle (#6) 2 Rhode Island (#3) 5
Game 4 5/22 8:30 PM Richmond (#7) 7 LaSalle (#6) 2 LaSalle (#6) eliminated
Game 5 5/23 10:00 AM Xavier (#4) 7 St. Louis (#1) 6
Game 6 5/23 1:30 PM Charlotte (#2) 5 Rhode Island (#3) 2
Game 7 5/23 5:00 PM Richmond (#7) 6 St. Louis (#1) 10 Richmond (#7) eliminated
Game 8 5/24 10:00 AM George Washington (#5) 5 Rhode Island (#3) 4 Rhode Island (#3) eliminated
Game 9 5/24 12:30 PM Xavier (#4) 3 Charlotte (#2) 12
Game 10 5/24 3:30 PM St. Louis (#1)
George Washington (#5)

Game 11 5/24 7:00 PM Xavier (#4)
Winner, Game 10

Game 12 5/25 12:00 PM Charlotte (#2)
Winner, Game 11

Game 13 5/25 3:30 PM Charlotte (#2)
Winner, Game 11

ACC Tournament, Durham, NC
Game 1 5/22 11:00 AM Georgia Tech (#7) 4 Florida State (#2) 3
Game 2 5/22 3:00 PM Virginia Tech (#6) 10 Virginia (#3) 1
Game 3 5/22 7:30 PM Clemson (#5) 3 NC State (#4) 6
Game 4 5/23 11:00 AM Georgia Tech (#7) 2 Virginia (#3) 8 Georgia Tech (1-1); Virginia (1-1)
Game 5 5/23 3:00 PM Miami, Florida (#8) 0 North Carolina (#1) 10
Game 6 5/23 7:00 PM Virginia Tech (#6) 3 Florida State (#2) 2 Virginia Tech (2-0), Florida St (0-2)
Game 7 5/24 11:00 AM Miami, Florida (#8) 1 NC State (#4) 7 Miami (0-2), NC State (2-0)
Game 8 5/24 3:00 PM Georgia Tech (#7)
Virginia Tech (#6)

Game 9 5/24 7:00 PM Clemson (#5)
North Carolina (#1)

Game 10 5/25 11:00 AM Virginia (#3)
Florida State (#2)

Game 11 5/25 3:00 PM Miami, Florida (#8)
Clemson (#5)

Game 12 5/25 7:00 PM NC State (#4)
North Carolina (#1)

Game 13 5/26 1:00 PM Winner, Pool A
Winner, Pool B

America East Tournament, Lowell, MA
Game 1 5/22 4:00 PM Stony Brook (#4) 0 Maine (#1) 7
Game 2 5/22 8:00 PM Albany (#3) 0 Binghamton (#2) 9
Game 3 5/24 12:00 PM Maine (#1) 2 Binghamton (#2) 10
Game 4 5/23 4:00 PM Stony Brook (#4) 3 Albany (#3) 1 Albany (#3) eliminated
Game 5 5/24 4:00 PM Maine (#1)
Stony Brook (#4)

Game 6 5/24 8:00 PM Binghamton (#2)
Winner, Game 5

Game 7 5/25 8:00 PM Binghamton (#2)
Winner, Game 5

Atlantic Sun Tournament, DeLand, FL
Game 1 5/22 10:00 AM Stetson (#5) 3 East Tennessee State (#4) 4
Game 2 5/22 5:30 PM South Carolina-Upstate (#8) 6 Mercer (#1) 12
Game 3 5/22 9:15 PM Kennesaw State (#7) 3 Florida Gulf Coast (#2) 1
Game 4 5/23 10:00 AM Lipscomb (#6) 1 North Florida (#3) 6
Game 5 5/23 1:30 PM Stetson (#5) 0 South Carolina-Upstate (#8) 6 Stetson (#5) eliminated
Game 6 5/24 9:30 AM Florida Gulf Coast (#2) 2 Lipscomb (#6) 3 Florida Gulf Coast (#2) eliminated
Game 7 5/24 12:15 PM East Tennessee State (#4) 7 Mercer (#1) 4
Game 8 5/24 4:15 PM Kennesaw State (#7)
North Florida (#3)

Game 9 5/24 7:30 PM South Carolina-Upstate (#8)
Mercer (#1)

Game 10 5/25 10:00 AM Lipscomb (#6)
Loser, Game 8

Game 11 5/25 1:15 PM East Tennessee State (#4)
Winner, Game 9

Game 12 5/25 5:00 PM Winner, Game 8
Winner, Game 10

Game 13 5/25 8:15 PM East Tennessee State (#4)
Winner, Game 9

Game 14 5/26 1:00 PM Winner, Game 8
Winner, Game 10

Game 15 5/26 4:30 PM Winner, Bracket 1
Winner, Bracket 2

Big Ten Tournament, Minneapolis, MN
Game 1 5/22 1:00 PM Illinois (#5) 2 Minnesota (#4) 3
Game 2 5/22 5:00 PM Michigan (#6) 2 Nebraska (#3) 11
Game 3 5/23 1:00 PM Illinois (#5) 3 Michigan (#6) 2 Michigan (#6) eliminated
Game 4 5/23 4:30 PM Nebraska (#3) 2 Ohio State (#2) 3
Game 5 5/23 8:00 PM Minnesota (#4) 2 Indiana (#1) 4
Game 6 5/24 1:00 PM Illinois (#5) 1 Minnesota (#4) 3 Illinois (#5) eliminated
Game 7 5/24 4:30 PM Minnesota (#4)
Nebraska (#3)

Game 8 5/24 8:00 PM Ohio State (#2)
Indiana (#1)

Game 9 5/25 4:30 PM Winner, Game 7
Loser, Game 8

Game 10 5/25 8:00 PM Winner, Game 8
Winner, Game 9

Game 11 5/26 1:00 PM Winner, Game 8
Winner, Game 9

Big 12 Tournament, Oklahoma City, OK
Game 1 5/23 1:30 PM Baylor (#5) 0 Oklahoma (#4) 2
Game 2 5/23 4:30 PM Texas Tech (#8) 3 Kansas State (#1) 4
Game 3 5/23 7:00 PM Kansas (#6) 7 West Virginia (#3) 2
Game 4 5/23 10:30 PM TCU (#7) 8 Oklahoma State (#2) 4
Game 5 5/24 10:00 AM Texas Tech (#8) 0 Oklahoma (#4) 8 Oklahoma (2-0), Texas Tech (0-2)
Game 6 5/24 1:45 PM Baylor (#5)
Kansas State (#1)

Game 7 5/24 5:00 PM TCU (#7)
West Virginia (#3)

Game 8 5/24 8:30 PM Kansas (#6)
Oklahoma State (#2)

Game 9 5/25 10:00 AM Texas Tech (#8)
Baylor (#5)

Game 10 5/25 1:30 PM Oklahoma (#4)
Kansas State (#1)

Game 11 5/25 5:00 PM West Virginia (#3)
Oklahoma State (#2)

Game 12 5/25 8:30 PM TCU (#7)
Kansas (#6)

Game 13 5/26 2:00 PM Winner, Pool A
Winner, Pool B

Big East Tournament, Clearwater, FL
Game 1 5/22 10:00 AM St. John's (#6) 2 Pittsburgh (#3) 10
Game 2 5/22 2:45 PM Notre Dame (#7) 5 Seton Hall (#2) 0
Game 3 5/22 6:00 PM Connecticut (#8) 3 Louisville (#1) 2
Game 4 5/22 10:15 PM Rutgers (#5) 2 South Florida (#4) 5
Game 5 5/23 10:00 AM St. John's (#6) 2 Seton Hall (#2) 7 St. John's (#6) eliminated
Game 6 5/23 1:45 PM Pittsburgh (#3) 3 Notre Dame (#7) 5
Game 7 5/23 5:00 PM Louisville (#1) 1 Rutgers (#5) 9 Louisville (#1) eliminated
Game 8 5/23 8:00 PM Connecticut (#8) 8 South Florida (#4) 7
Game 9 5/24 3:00 PM Seton Hall (#2)
Pittsburgh (#3)

Game 10 5/24 6:00 PM Rutgers (#5)
South Florida (#4)

Game 11 5/25 10:00 AM Notre Dame (#7)
Winner, Game 9

Game 12 5/25 1:00 PM Connecticut (#8)
Winner, Game 10

Game 13 5/25 5:00 PM Notre Dame (#7)
Winner, Game 9

Game 14 5/25 8:00 PM Connecticut (#8)
Winner, Game 10

Game 15 5/26 12:00 PM Winner, Bracket 1
Winner, Bracket 2

Big South Tournament, Lynchburg, VA
Game 1 5/21 9:30 AM Longwood (#7) 1 Coastal Carolina (#2) 6
Game 2 5/21 1:00 PM Gardner-Webb (#6) 8 High Point (#3) 2
Game 3 5/21 4:30 PM Charleston Southern (#8) 0 Campbell (#1) 4
Game 4 5/21 7:30 PM Liberty (#5) 3 Radford (#4) 6
Game 5 5/22 9:30 AM Longwood (#7) 11 High Point (#3) 3 High Point (#3) eliminated
Game 6 5/22 12:45 PM Charleston Southern (#8) 1 Liberty (#5) 2 Charleston Southern (#8) eliminated
Game 7 5/22 4:30 PM Coastal Carolina (#2) 3 Gardner-Webb (#6) 2
Game 8 5/22 8:00 PM Campbell (#1) 4 Radford (#4) 3
Game 9 5/23 3:00 PM Longwood (#7) 6 Gardner-Webb (#6) 5 Gardner-Webb (#6) eliminated
Game 10 5/23 7:00 PM Liberty (#5) 3 Radford (#4) 2 Radford (#4) eliminated
Game 11 5/24 1:45 PM Coastal Carolina (#2)
Liberty (#5)

Game 12 5/24 10:00 AM Campbell (#1) 8 Longwood (#7) 6 Longwood (#7) eliminated
Game 13 5/24 5:00 PM Coastal Carolina (#2)
Liberty (#5)

Game 14 5/24 8:30 PM




Game 15 5/25 4:00 PM Winner, Bracket 1
Campbell (#1)

Colonial Tournament, Harrisonburg, VA
Game 1 5/22 12:00 PM Northeastern (#5) 8 Towson (#4) 9
Game 2 5/23 9:00 AM James Madison (#6) 9 Delaware (#3) 6
Game 3 5/23 11:15 AM Northeastern (#5) 7 Delaware (#3) 6 Delaware (#3) eliminated
Game 4 5/23 2:30 PM Towson (#4) 13 UNC Wilmington (#1) 11
Game 5 5/24 9:00 AM James Madison (#6) 19 William & Mary (#2) 20
Game 6 5/24 12:30 PM Northeastern (#5) 11 James Madison (#6) 7 James Madison (#6) eliminated
Game 7 5/24 4:00 PM Towson (#4)
William & Mary (#2)

Game 8 5/24 7:00 PM Northeastern (#5)
UNC Wilmington (#1)

Game 9 5/24 10:00 PM Loser, Game 7
Winner, Game 8

Game 10 5/25 1:00 PM Winner, Game 7
Winner, Game 9

Game 11 5/25 4:30 PM Winner, Game 7
Winner, Game 9

Conference USA Tournament, Houston, TX
Game 1 5/22 12:00 PM UCF (#5) 1 Memphis (#4) 6
Game 2 5/22 4:00 PM Tulane (#7) 7 Southern Miss (#2) 10
Game 3 5/22 8:00 PM UAB (#8) 1 Rice (#1) 3
Game 4 5/23 12:00 PM Houston (#6) 9 East Carolina (#3) 4
Game 5 5/23 4:00 PM UAB (#8) 5 Memphis (#4) 6 Memphis (2-0), UAB (0-2)
Game 6 5/23 8:00 PM UCF (#5) 1 Rice (#1) 5 Rice (2-0), UCF (0-2)
Game 7 5/24 12:00 PM Tulane (#7) 6 East Carolina (#3) 5 East Carolina (0-2), Tulane (1-1)
Game 8 5/24 4:00 PM Houston (#6)
Southern Miss (#2)

Game 9 5/24 8:00 PM UAB (#8)
UCF (#5)

Game 10 5/25 12:00 PM Memphis (#4)
Rice (#1)

Game 11 5/25 4:00 PM Tulane (#7)
Houston (#6)

Game 12 5/25 8:00 PM East Carolina (#3)
Southern Miss (#2)

Game 13 5/26 2:00 PM Winner, Pool A
Winner, Pool B

Great West Tournament, Newark, NJ
Game 1 5/21 9:00 AM North Dakota (#5) 8 Utah Valley (#4) 7
Game 2 5/21 1:30 PM Chicago State (#8) 1 Northern Colorado (#1) 13
Game 3 5/21 4:30 PM New York Tech (#7) 6 UT Pan American (#2) 7
Game 4 5/21 7:45 PM New Jersey Tech (#6) 6 Houston Baptist (#3) 11
Game 5 5/22 9:00 AM Utah Valley (#4) 2 Chicago State (#8) 3 Utah Valley (#4) eliminated
Game 6 5/22 5:15 PM New York Tech (#7) 6 New Jersey Tech (#6) 9 New York Tech (#7) eliminated
Game 7 5/22 1:00 PM North Dakota (#5) 11 Northern Colorado (#1) 3
Game 8 5/22 9:00 PM UT Pan American (#2) 1 Houston Baptist (#3) 3
Game 9 5/23 2:30 PM Chicago State (#8) 4 UT Pan American (#2) 1 UT Pan American (#2) eliminated
Game 10 5/23 11:00 AM New Jersey Tech (#6) 2 Northern Colorado (#1) 4 New Jersey Tech (#6) eliminated
Game 11 5/23 7:15 PM North Dakota (#5) 4 Houston Baptist (#3) 8
Game 12 5/24 10:00 AM Chicago State (#8) 7 Northern Colorado (#1) 11 Chicago State (#8) eliminated
Game 13 5/24 2:00 PM North Dakota (#5)
Northern Colorado (#1)

Game 14 5/25 2:30 PM Houston Baptist (#3)
Winner, Game 13

Game 15 5/25 6:00 PM Houston Baptist (#3)
Winner, Game 13

Horizon Tournament, Niles, OH
Game 1 5/22 3:00 PM Youngstown State (#5) 3 Wright State (#4) 6
Game 2 5/23 11:00 AM Valparaiso (#3) 8 Illinois-Chicago (#2) 7
Game 3 5/24 11:00 AM Wright State (#4) 1 Wisconsin-Milwaukee (#1) 6
Game 4 5/24 3:00 PM Youngstown State (#5)
Illinois-Chicago (#2)

Game 5 5/24 7:00 PM Wright State (#4)
Winner, Game 4

Game 6 5/25 11:00 AM Valparaiso (#3)
Wisconsin-Milwaukee (#1)

Game 7 5/25 3:00 PM Winner, Game 5
Loser, Game 6

Game 8 5/26 11:00 AM Winner, Game 6
Winner, Game 7

Game 9 5/26 3:00 PM Winner, Game 6
Winner, Game 7

Ivy Championship, New York, NY
Game 1 5/4 12:00 PM Dartmouth 5 Columbia 6
Game 2 5/4 3:00 PM Dartmouth 5 Columbia 12 Columbia Wins Ivy Championship
Game 3 5/5 1:00 PM




MAAC Tournament, Trenton, NJ
Game 1 5/23 6:15 PM Canisius (#3) 2 Marist (#2) 1
Game 2 5/23 9:00 PM Siena (#4) 1 Rider (#1) 7
Game 3 5/24 3:00 PM Marist (#2)
Siena (#4)

Game 4 5/24 7:00 PM Canisius (#3)
Rider (#1)

Game 5 5/25 2:00 PM Winner, Game 3
Loser, Game 4

Game 6 5/25 6:00 PM Winner, Game 4
Winner, Game 5

Game 7 5/26 12:00 PM Winner, Game 4
Winner, Game 5

MAC Tournament, Avon, OH
Game 1 5/22 9:00 AM Miami, Ohio (#5) 7 Ball State (#4) 13
Game 2 5/22 12:30 PM Bowling Green (#6) 6 Northern Illinois (#3) 4
Game 3 5/22 4:30 PM Toledo (#7) 12 Buffalo (#2) 10
Game 4 5/22 8:15 PM Central Michigan (#8) 8 Kent State (#1) 15
Game 5 5/23 9:00 AM Northern Illinois (#3) 0 Buffalo (#2) 13 Northern Illinois (#3) eliminated
Game 6 5/24 9:00 AM Miami, Ohio (#5) 6 Central Michigan (#8) 5 Central Michigan (#8) eliminated
Game 7 5/24 10:45 AM Ball State (#4) 3 Kent State (#1) 1
Game 8 5/24 2:00 PM Bowling Green (#6) 4 Toledo (#7) 3
Game 9 5/24 6:00 PM Miami, Ohio (#5)
Kent State (#1)

Game 10 5/24 9:30 PM Buffalo (#2)
Toledo (#7)

Game 11 5/25 9:00 AM Ball State (#4)
Winner, Game 9

Game 12 5/25 12:30 PM Bowling Green (#6)
Winner, Game 10

Game 13 5/25 4:00 PM Ball State (#4)
Winner, Game 9

Game 14 5/25 7:30 PM Bowling Green (#6)
Winner, Game 10

Game 15 5/26 7:00 PM Winner, Bracket 1
Winner, Bracket 2

MEAC Tournament, Norfolk, VA
Game 1 5/15 9:00 AM North Carolina Central (South #3) 4 Norfolk State (North #2) 5
Game 2 5/15 12:30 PM UMES (North #4) 1 Savannah State (South #1) 3
Game 3 5/15 4:00 PM North Carolina A&T (South #4) 16 Delaware State (North #1) 11
Game 4 5/15 9:30 PM Coppin State (North #3) 10 Bethune-Cookman (South #2) 8
Game 5 5/16 9:00 AM North Carolina Central (South #3) 10 UMES (North #4) 4 UMES (North #4) eliminated
Game 6 5/16 12:30 PM Norfolk State (North #2) 11 Savannah State (South #1) 21
Game 7 5/16 5:00 PM North Carolina A&T (South #4) 3 Coppin State (North #3) 7
Game 8 5/16 8:30 PM Delaware State (North #1) 1 Bethune-Cookman (South #2) 5 Delaware State (North #1) eliminated
Game 9 5/17 10:00 AM North Carolina Central (South #3) 12 Norfolk State (North #2) 6 Norfolk State (North #2) eliminated
Game 10 5/17 2:00 PM North Carolina A&T (South #4) 5 Bethune-Cookman (South #2) 11 North Carolina A&T (South #4) eliminated
Game 11 5/17 6:00 PM North Carolina Central (South #3) 3 Bethune-Cookman (South #2) 7 North Carolina Central (South #3) eliminated
Game 12 5/18 2:00 PM Savannah State (South #1) 14 Coppin State (North #3) 7
Game 13 5/18 6:00 PM Bethune-Cookman (South #2) 4 Coppin State (North #3) 1 Coppin State (North #3) eliminated
Game 14 5/19 11:00 AM Savannah State (South #1) 1 Bethune-Cookman (South #2) 0 Savannah State (South #1) wins MEAC Championship
Game 15 5/19 3:00 PM




MVC Tournament, Normal, IL
Game 1 5/21 10:00 AM Indiana State (#6) 4 Creighton (#3) 3
Game 2 5/21 2:00 PM Southern Illinois (#7) 5 Wichita State (#2) 1
Game 3 5/21 5:15 PM Evansville (#5) 1 Missouri State (#4) 2
Game 4 5/21 9:00 PM Bradley (#8) 1 Illinois State (#1) 11
Game 5 5/22 12:45 PM Creighton (#3) 4 Wichita State (#2) 11 Creighton (#3) eliminated
Game 6 5/22 4:00 PM Evansville (#5) 4 Bradley (#8) 3 Bradley (#8) eliminated
Game 7 5/22 7:00 PM Indiana State (#6) 5 Southern Illinois (#7) 0
Game 8 5/22 10:00 PM Missouri State (#4) 1 Illinois State (#1) 6
Game 9 5/23 10:00 AM Wichita State (#2) 15 Southern Illinois (#7) 0 Southern Illinois (#7) eliminated
Game 10 5/23 1:30 PM Evansville (#5) 4 Missouri State (#4) 2 Missouri State (#4) eliminated
Game 11 5/23 5:00 PM Indiana State (#6) 0 Wichita State (#2) 5
Game 12 5/23 8:30 PM Illinois State (#1) 5 Evansville (#5) 3 Evansville (#5) eliminated
Game 13 5/24 1:30 PM Indiana State (#6)
Wichita State (#2)

Game 14 5/24 5:00 PM




Game 15 5/25 8:00 PM Winner, Bracket 1
Illinois State (#1)

MWC Tournament, Fresno, CA
Game 1 5/22 6:00 PM Air Force (#6) 6 San Diego State (#3) 15
Game 2 5/22 10:00 PM Nevada (#5) 4 Fresno State (#4) 3
Game 3 5/23 2:00 PM Air Force (#6) 4 Fresno State (#4) 6 Air Force (#6) eliminated
Game 4 5/23 6:00 PM San Diego State (#3) 3 UNLV (#2) 6
Game 5 5/23 10:00 PM Nevada (#5) 3 New Mexico (#1) 7
Game 6 5/24 2:00 PM Fresno State (#4) 10 Nevada (#5) 1 Nevada (#5) eliminated
Game 7 5/24 6:00 PM Fresno State (#4)
San Diego State (#3)

Game 8 5/24 10:00 PM UNLV (#2)
New Mexico (#1)

Game 9 5/25 6:00 PM Winner, Game 7
Loser, Game 8

Game 10 5/25 10:00 PM Winner, Game 8
Winner, Game 9

Game 11 5/26 4:00 PM Winner, Game 8
Winner, Game 9

NEC Tournament, Lakewood, NJ
Game 1 5/23 12:00 PM Long Island (#4) 7 Bryant (#1) 2
Game 2 5/23 5:00 PM Monmouth (#3) 1 Sacred Heart (#2) 7
Game 3 5/24 1:00 PM Bryant (#1)
Monmouth (#3)

Game 4 5/24 4:30 PM Long Island (#4)
Sacred Heart (#2)

Game 5 5/25 12:00 PM Winner, Game 3
Loser, Game 4

Game 6 5/25 3:30 PM Winner, Game 4
Winner, Game 5

Game 7 5/26 12:00 PM Winner, Game 4
Winner, Game 5

OVC Tournament, Jackson, TN
Game 1 5/22 4:00 PM Eastern Kentucky (#5) 11 Jacksonville State (#4) 2
Game 2 5/22 8:00 PM Southeast Missouri State (#6) 9 Belmont (#3) 6
Game 3 5/23 12:00 PM Jacksonville State (#4) 3 Belmont (#3) 6 Jacksonville State (#4) eliminated
Game 4 5/23 4:00 PM Eastern Kentucky (#5) 4 Austin Peay (#2) 13
Game 5 5/23 8:00 PM Southeast Missouri State (#6) 1 Tennessee Tech (#1) 5
Game 6 5/24 12:00 PM Belmont (#3) 1 Southeast Missouri State (#6) 2 Belmont (#3) eliminated
Game 7 5/24 4:00 PM Southeast Missouri State (#6)
Eastern Kentucky (#5)

Game 8 5/24 8:00 PM Austin Peay (#2)
Tennessee Tech (#1)

Game 9 5/25 1:00 PM Winner, Game 7
Loser, Game 8

Game 10 5/25 5:00 PM Winner, Game 8
Winner, Game 9

Game 11 5/26 1:00 PM Winner, Game 8
Winner, Game 9

Patriot Championship, Campus Sites
Game 1 5/11 12:00 PM Army (#3) 4 Navy (#2) 2
Game 2 5/11 3:30 PM Army (#3) 7 Navy (#2) 3 Navy (#2) eliminated
Game 3 5/11 1:00 PM Bucknell (#4) 6 Holy Cross (#1) 9
Game 4 5/11 4:30 PM Bucknell (#4) 0 Holy Cross (#1) 3 Bucknell (#4) eliminated
Game 5 5/12 1:00 PM




Game 6 5/12 1:00 PM




Game 7 5/19 1:00 PM Army (#3) 9 Holy Cross (#1) 4
Game 8 5/19 4:30 PM Army (#3) 5 Holy Cross (#1) 4 Army (#3) wins Patriot Championship
Game 9 5/20 1:00 PM




SEC Tournament, Hoover, AL
Game 1 5/21 10:30 AM Kentucky (#11) 1 Mississippi (#6) 4 Kentucky (#11) eliminated
Game 2 5/21 1:30 PM Auburn (#10) 3 Alabama (#7) 6 Auburn (#10) eliminated
Game 3 5/21 5:30 PM Texas A&M (#9) 6 Florida (#8) 3 Florida (#8) eliminated
Game 4 5/21 8:45 PM Missouri (#12) 1 Mississippi State (#5) 2 Missouri (#12) eliminated
Game 5 5/22 10:30 AM Mississippi (#6) 1 Arkansas (#3) 2
Game 6 5/22 2:00 PM Alabama (#7) 0 LSU (#2) 3
Game 7 5/22 5:30 PM Texas A&M (#9) 5 Vanderbilt (#1) 0
Game 8 5/22 8:30 PM Mississippi State (#5) 5 South Carolina (#4) 3
Game 9 5/23 10:30 AM Mississippi (#6) 5 Alabama (#7) 7 Mississippi (#6) eliminated
Game 10 5/23 2:30 PM Vanderbilt (#1) 4 South Carolina (#4) 3 South Carolina (#4) eliminated
Game 11 5/23 6:15 PM Arkansas (#3) 4 LSU (#2) 1
Game 12 5/23 9:30 PM Texas A&M (#9) 4 Mississippi State (#5) 6
Game 13 5/24 4:00 PM Alabama (#7)
LSU (#2)

Game 14 5/24 7:30 PM Vanderbilt (#1)
Texas A&M (#9)

Game 15 5/25 1:00 PM Arkansas (#3)
Winner, Game 13

Game 16 5/25 4:30 PM Mississippi State (#5)
Winner, Game 14

Game 17 5/26 4:30 PM Winner, Game 15
Winner, Game 16

SoCon Tournament, Greenville SC
Game 1 5/22 10:00 AM Appalachian State (#5) 5 The Citadel (#4) 6
Game 2 5/22 1:45 PM Samford (#8) 7 Western Carolina (#1) 13
Game 3 5/22 5:30 PM Furman (#6) 10 Elon (#3) 1
Game 4 5/23 10:00 AM Georgia Southern (#7) 2 College of Charleston (#2) 0
Game 5 5/23 3:00 PM Appalachian State (#5) 2 Samford (#8) 1 Samford (#8) eliminated
Game 6 5/23 1:45 PM Elon (#3) 18 College of Charleston (#2) 8 College of Charleston (#2) eliminated
Game 7 5/23 6:00 PM The Citadel (#4) 12 Western Carolina (#1) 11
Game 8 5/23 9:30 PM Furman (#6) 2 Georgia Southern (#7) 3
Game 9 5/24 3:00 PM Appalachian State (#5)
Western Carolina (#1)

Game 10 5/24 7:00 PM Elon (#3)
Furman (#6)

Game 11 5/25 10:00 AM The Citadel (#4)
Winner, Game 9

Game 12 5/25 2:00 PM Georgia Southern (#7)
Winner, Game 10

Game 13 5/25 5:00 PM The Citadel (#4)
Winner, Game 9

Game 14 5/25 8:00 PM Georgia Southern (#7)
Winner, Game 10

Game 15 5/26 2:00 PM Winner, Bracket 1
Winner, Bracket 2

Southland Tournament, Sugar Land, TX
Game 1 5/22 10:00 AM Stephen F. Austin (#6) 2 Oral Roberts (#3) 4
Game 2 5/22 1:30 PM Central Arkansas (#7) 3 Texas A&M-Corpus Christi (#2) 5
Game 3 5/22 5:00 PM McNeese State (#8) 3 Sam Houston State (#1) 8
Game 4 5/22 8:00 PM Lamar (#5) 3 Southeastern Louisiana (#4) 5
Game 5 5/23 10:00 AM Stephen F. Austin (#6) 3 Central Arkansas (#7) 7 Stephen F. Austin (#6) eliminated
Game 6 5/23 1:15 PM McNeese State (#8) 3 Lamar (#5) 10 McNeese State (#8) eliminated
Game 7 5/23 5:00 PM Oral Roberts (#3) 6 Texas A&M-Corpus Christi (#2) 1
Game 8 5/23 8:00 PM Sam Houston State (#1) 3 Southeastern Louisiana (#4) 5
Game 9 5/24 10:00 AM Central Arkansas (#7) 8 Texas A&M-Corpus Christi (#2) 1 Texas A&M-Corpus Christi (#2) eliminated
Game 10 5/24 1:00 PM Lamar (#5) 3 Sam Houston State (#1) 1 Sam Houston State (#1) eliminated
Game 11 5/24 5:00 PM Oral Roberts (#3)
Central Arkansas (#7)

Game 12 5/24 8:00 PM Southeastern Louisiana (#4)
Lamar (#5)

Game 13 5/25 10:00 AM Oral Roberts (#3)
Central Arkansas (#7)

Game 14 5/25 2:00 PM Southeastern Louisiana (#4)
Lamar (#5)

Game 15 5/25 6:00 PM Winner, Bracket 1
Winner, Bracket 2

Summit Tournament, Rochester, MI
Game 1 5/23 12:00 PM Western Illinois (#4) 4 South Dakota State (#1) 2
Game 2 5/24 12:00 PM North Dakota State (#3) 2 Oakland (#2) 0
Game 3 5/24 3:30 PM South Dakota State (#1)
Oakland (#2)

Game 4 5/25 12:00 PM Western Illinois (#4)
North Dakota State (#3)

Game 5 5/25 3:30 PM Winner, Game 3
Loser, Game 4

Game 6 5/26 12:00 PM Winner, Game 4
Winner, Game 5

Game 7 5/26 3:30 PM Winner, Game 4
Winner, Game 5

Sun Belt Tournament, Lafayette, LA
Game 1 5/22 10:00 AM Western Kentucky (#5) 4 Florida Atlantic (#4) 5
Game 2 5/22 2:00 PM Arkansas State (#8) 2 Troy (#1) 3
Game 3 5/22 5:00 PM Arkansas-Little Rock (#7) 2 South Alabama (#2) 10
Game 4 5/22 8:30 PM Florida International (#6) 6 Louisiana-Lafayette (#3) 9
Game 5 5/23 10:00 AM Western Kentucky (#5) 4 Arkansas State (#8) 10 Western Kentucky (#5) eliminated
Game 6 5/23 1:30 PM Arkansas-Little Rock (#7) 3 Florida International (#6) 4 Arkansas-Little Rock (#7) eliminated
Game 7 5/24 12:00 PM Florida Atlantic (#4) 3 Troy (#1) 1
Game 8 5/24 1:30 PM South Alabama (#2) 2 Louisiana-Lafayette (#3) 9
Game 9 5/24 5:00 PM Arkansas State (#8)
Troy (#1)

Game 10 5/24 8:30 PM Florida International (#6)
South Alabama (#2)

Game 11 5/25 10:00 AM Florida Atlantic (#4)
Winner, Game 9

Game 12 5/25 1:30 PM Louisiana-Lafayette (#3)
Winner, Game 10

Game 13 5/25 5:00 PM Florida Atlantic (#4)
Winner, Game 9

Game 14 5/25 8:30 PM Louisiana-Lafayette (#3)
Winner, Game 10

Game 15 5/26 2:00 PM Winner, Bracket 1
Winner, Bracket 2

SWAC Tournament, Fort Worth, TX
Game 1 5/15 10:15 AM Alcorn State (East #3) 11 Arkansas-Pine Bluff (West #2) 8
Game 2 5/15 2:45 PM Prairie View A&M (West #3) 0 Alabama State (East #2) 16
Game 3 5/15 5:15 PM Texas Southern (West #4) 3 Jackson State (East #1) 5
Game 4 5/16 10:30 AM Alabama A&M (East #4) 1 Southern (West #1) 7
Game 5 5/16 1:30 PM Arkansas-Pine Bluff (West #2) 5 Texas Southern (West #4) 6 Arkansas-Pine Bluff (West #2) eliminated
Game 6 5/16 5:00 PM Prairie View A&M (West #3) 6 Alabama A&M (East #4) 4 Alabama A&M (East #4) eliminated
Game 7 5/16 8:00 PM Alcorn State (East #3) 2 Jackson State (East #1) 11
Game 8 5/16 11:00 PM Alabama State (East #2) 10 Southern (West #1) 9
Game 9 5/17 10:00 AM Texas Southern (West #4) 7 Alcorn State (East #3) 4 Alcorn State (East #3) eliminated
Game 10 5/17 2:45 PM Prairie View A&M (West #3) 11 Southern (West #1) 4 Southern (West #1) eliminated
Game 11 5/17 6:15 PM Jackson State (East #1) 7 Texas Southern (West #4) 4 Texas Southern (West #4) eliminated
Game 12 5/17 9:30 PM Alabama State (East #2) 1 Prairie View A&M (West #3) 2
Game 13 5/18 12:00 AM




Game 14 5/18 4:00 PM Alabama State (East #2) 3 Prairie View A&M (West #3) 8 Alabama State (East #2) eliminated
Game 15 5/19 3:00 PM Jackson State (East #1) 6 Prairie View A&M (West #3) 2 Jackson State (East #1) wins SWAC Championship
WAC Tournament, Grand Prairie, TX
Game 1 5/22 12:00 PM Sacramento State (#5) 2 UTSA (#4) 3
Game 2 5/22 4:00 PM San Jose State (#8) 3 CSU Bakersfield (#1) 11
Game 3 5/22 8:00 PM Dallas Baptist (#7) 0 UT Arlington (#2) 2
Game 4 5/23 12:00 PM New Mexico State (#6) 4 Texas State (#3) 9
Game 5 5/23 4:00 PM San Jose State (#8) 3 UTSA (#4) 13 San Jose St (0-2), UTSA (2-0)
Game 6 5/23 8:00 PM Sacramento State (#5) 1 CSU Bakersfield (#1) 7 CSU Bakersfield (2-0), Sac St (0-2)
Game 7 5/24 12:00 PM Dallas Baptist (#7) 7 Texas State (#3) 5 DBU (1-1), Texas St (1-1)
Game 8 5/24 4:00 PM New Mexico State (#6)
UT Arlington (#2)

Game 9 5/24 8:00 PM UTSA (#4)
CSU Bakersfield (#1)

Game 10 5/25 12:00 PM San Jose State (#8)
Sacramento State (#5)

Game 11 5/25 4:00 PM Dallas Baptist (#7)
New Mexico State (#6)

Game 12 5/25 8:00 PM Texas State (#3)
UT Arlington (#2)

Game 13 5/26 2:00 PM Winner, Pool A
Winner, Pool B

WCC Tournament, Stockton, CA
Game 1 5/23 6:00 PM San Francisco (#4) 8 Gonzaga (#1) 5
Game 2 5/23 10:00 PM BYU (#3) 8 San Diego (#2) 9
Game 3 5/24 3:00 PM Gonzaga (#1)
BYU (#3)

Game 4 5/24 6:30 PM San Francisco (#4)
San Diego (#2)

Game 5 5/24 10:30 PM Winner, Game 3
Loser, Game 4

Game 6 5/25 10:00 PM Winner, Game 4
Winner, Game 5

 




This page sponsored by iPowerWeb.

Site Meter
This page developed by Cynthia Mills.