Not a member yet?
Subscribe Now!



College : : Story
Tracking the conference tourneys
Published: Sunday, May 20, 2012

MORE: College Premium Blog | Subscribe to the College Baseball Ticket

Conference tournament schedules
All times Central

Jump to: ACC | America East | Atlantic 10 | Atlantic Sun | Big 12 | Big East | Big South | Big Ten | Colonial
C-USA | Horizon | Ivy | Metro Atlantic | MEAC | MVC | Mountain West | NEC | OVC | Patriot | SEC | SoCon
Southland | Summit | Sun Belt | SWAC | WAC |

Back to topAmerica East Conference

When: May 23-25
Where: Stony Brook, N.Y.
Format: Four teams, double-elimination

Wednesday, May 23
Game 1: Binghamton 2, Albany 1
Game 2: Stony Brook 14, Maine 6
Thursday, May 24
Game 3: Maine 8, Albany 3
Game 4: Stony Brook 7, Binghamton 4
Friday, May 25
Game 5: Maine 5, Binghamton 1
Game 6: Stony Brook 13, Maine 6

Automatic bid: Stony Brook

Back to topAtlantic 10 Conference

When: May 23-26
Where: Bronx, N.Y.
Format: Six teams, double-elimination

Wednesday, May 23
Game 1: Richmond 9, Massachusetts 5
Game 2: St. Joseph's 3, Rhode Island 0
Game 3: Rhode Island 6, Massachusetts 5
Thursday, May 24
Game 4: Richmond 6, Saint Louis 0
Game 5: Dayton 4, St. Joseph's 3
Friday, May 25
Game 6: St. Joseph's 3, Rhode Island 2
Game 7: Dayton 9, Richmond 5
Game 8: Saint Louis 6, St. Joseph's 0
Game 9: Richmond 3, Saint Louis 2
Saturday, May 26
Game 10: Dayton 3, Richmond 0

Automatic bid: Dayton

Back to topAtlantic Coast Conference

When: May 23-27
Where: Greensboro, N.C.
Format: Eight teams, round robin, single-game final
Television: ACC Regional Sports Network (FSN South, SportsSouth, FSN Florida, Sun Sports, Comcast Sports Mid-Atlantic and NESN).

Wednesday, May 23
Game 1: Georgia Tech 5, Florida State 4
Game 2: N.C. State 3, Miami 2
Game 3: North Carolina 6, Wake Forest 0
Thursday, May 24
Game 4: Virginia 3, Clemson 2
Game 5: Miami 5, North Carolina 3
Game 6: Wake Forest 7, N.C. State 3
Friday, May 25
Game 7: Georgia Tech 17, Virginia 5
Game 8: Clemson 9, Florida State 7
Game 9: Miami 6, Wake Forest 3
Saturday, May 26
Game 10: Georgia Tech 5, Clemson 1
Game 11: Virginia 7, Florida State 0
Game 12: North Carolina 4, N.C. State 0
Sunday, May 27
Final: Georgia Tech 8, Miami 5

Automatic bid: Georgia Tech

Back to topAtlantic Sun Conference

When: May 23-26
Where: DeLand, Fla.
Format: Six teams, double-elimination


Wednesday, May 23
Game 2: Mercer 11, USC-Upstate 2
Game 3: Florida Gulf Coast 12, Kennesaw State 4
Game 1: Belmont 4, Stetson 3
Thursday, May 24
Game 4: Stetson 1, USC-Upstate 0
Game 6: Florida Gulf Coast 4, Mercer 3
Game 5: Kennesaw State 3, Belmont 1
Friday, May 25
Game 7: Belmont 10, Mercer 3
Game 8: Kennesaw State 5, Stetson 4
Game 9: Belmont 6, FGCU 2
Saturday, May 26
Game 10: Kennesaw State 13, Florida Gulf Coast 4
Game 11: Belmont 10, Kennesaw State 4

Automatic bid: Belmont

Back to topBig 12 Conference

When: May 23-27
Where: Oklahoma City
Format: Double-elimination


Wednesday, May 23
Game 1: Oklahoma 1, Oklahoma State 0
Game 2: Baylor 11, Kansas State 1
Game 3: Texas A&M 10, Kansas 4
Game 4: Missouri 5, Texas 0
Thursday, May 24
Game 5: Kansas State 11, Oklahoma State 5
Game 6: Kansas 4, Texas 2
Game 7: Oklahoma 3, Baylor 2
Game 8: Missouri 5, Texas A&M 3
Friday, May 25
Game 9: Baylor 11, Kansas State 2
Game 10: Kansas 5, Texas A&M 3
Saturday, May 26
Game 11: Oklahoma 7, Baylor 2
Game 12: Missouri 12, Kansas 2
Sunday, May 27
Game 15: Missouri 8, Oklahoma 7

Automatic bid: Missouri

Back to topBig East Conference

When: May 23-27
Where: Clearwater, Fla.
Format: Eight teams, two double-elimination brackets, single-game final


Wednesday, May 23
Game 1: Rutgers 6, Seton Hall 1
Game 2: St. John's 12, Notre Dame 2
Game 3: Louisville 8, Pittsburgh 4
Game 4: Connecticut 7, South Florida 2
Thursday, May 24
Game 5: Notre Dame 9, Rutgers 0
Game 6: St. John's 6, Seton Hall 3
Game 7: South Florida 12, Pittsburgh 5
Friday, May 25
Game 8: Connecticut 4, Louisville 1
Game 9: Notre Dame 4, Seton Hall 3
Game 10: South Florida 6, Louisville 2
Saturday, May 26
Game 11: St. John's 2, Notre Dame 1
Game 12:  South Florida 1, Connecticut 0
Game 14: South Florida 2, Connecticut 1
Sunday, May 27
Final: St. John's 7, South Florida 3

Automatic bid: St. John's

Back to topBig South Conference

When: May 22-26
Where: High Point, N.C.
Format: Six teams after two play-in games, double elimination

Tuesday, May 22
Game 1: Radford 8, Gardner-Webb 2
Game 2: Coastal Carolina 9, Charleston Southern 8
Game 3: Liberty 9, UNC Asheville 2
Wednesday, May 23
Game 4: Campbell 10, High Point 4
Game 5: Charleston Southern 4, Gardner-Webb 3
Game 6: High Point 7, UNC Asheville 1
Game 7: Coastal Carolina 5, Radford 3
Thursday, May 24
Game 8: Liberty 7, Campbell 0
Game 9: Gardner-Webb 11, Radford 0
Game 10: High Point 9, Campbell 5
Friday, May 25
Game 11: Liberty 4, Gardner Webb 3
Game 12: Coastal Carolina 4, High Point 3
Game 13: TBA vs. TBA, 4 p.m. (if necessary)
Game 14: TBA vs. TBA, 4 p.m. (if necessary) -- 45 minutes after G13
Saturday, May 26
Coastal Carolina 4, Liberty 1

Automatic bid: Coastal Carolina

Back to topBig Ten Conference

When: May 23-27
Where: Columbus, Ohio
Format: Six teams, double-elimination
Television: Big Ten Network.

Wednesday, May 23
Game 1: Michigan State 10, Nebraska 9
Game 2: Ohio State 12, Penn State 5
Thursday, May 24
Game 3: Nebraska 12, Penn State 3
Game 4: Indiana 6, Michigan State 4
Game 5: Purdue 6, Ohio State 5
Friday, May 25
Game 6: Ohio State 6, Nebraska 2
Game 7: Michigan State 6, Ohio State 3
Game 8: Purdue 3, Indiana 0
Saturday, May 26
Game 9: Indiana 4, Michigan State 3
Game 10: Purdue 6, Indiana 5

Automatic bid:
Purdue

Back to topColonial Athletic Association

When: May 23-26
Where: Harrisonburg, Va.
Format: Six teams, double-elimination

Wednesday, May 23
Game 1: VCU 11, George Mason 7
Game 2: Delaware 8, Towson 7
Thursday, May 24
Game 3: Towson 16, George Mason 8
Game 4: UNC Wilmington 8, VCU 5
Gameame 5: Delaware 11, Hofstra 3

Game 6: VCU 14, Towson 9
Friday, May 25
Game 7: UNC Wilmington 3, Delaware 2
Game 8: Hofstra 4, VCU 2
Game 9: Delaware 12, Hofstra 9
Saturday, May 26
Game 10: Delaware 11, UNC Wilmington 9
Game 11: UNC Wilmington 10, Delaware 8

Automatic bid: UNC Wilmington

Back to topConference USA

When: May 23-27
Where: Pearl, Miss.
Format: Six teams, two round-robin pools, single-game final

Wednesday, May 23
Game 1: Memphis 14, Southern Miss 3
Game 2: Rice 7, Houston 5
Game 3: Tulane 4, East Carolina 3
Thursday, May 24
Game 4: UAB 15, Central Florida 1
Game 5: Southern Miss 8, Houston 7
Game 6: Memphis 3, Rice 2
Friday, May 25
Game 7: UAB 6, Tulane 3
Game 8: UCF 11, East Carolina 1
Game 9: Houston 7, Memphis 3
Saturday, May 26
Game 10: UCF 6, Tulane 2
Game 11: East Carolina 10, UAB 3
Game 12: Southern Miss 4, Rice 2
Sunday, May 27
Game 13: UAB 5, Memphis 0

Automatic bid: UAB

Back to topHorizon League

When: May 23-27
Where: Chicago
Format: Six teams, double-elimination

Wednesday, May 23
Game 1: Illinois-Chicago 10, Butler 1
Game 2: Youngstown State 8, Wisconsin-Milwaukee 4
Thursday, May 24
Game 3: Milwaukee 19, Butler 2
Game 4: Illinois-Chicago 19, Wright State 9
Game 5: Valparaiso 16, Youngstown State 3
Friday, May 25
Game 6: Wright State 2, Milwaukee 1
Game 7: Youngstown State 5, Wright State 4
Game 8: Valparaiso 4, Illinois-Chicago 3
Saturday, May 26
Game 9: Illinois-Chicago 5, Youngstown State 0
Game 10: Illinois-Chicago 4, Valparaiso 3
Sunday, May 27
Game 11: Valparaiso 14, Illinois-Chicago 5

Automatic bid: Valparaiso

Back to topIvy League

When: May 8-9
Where: New York
Format: Two teams, three-game series

Game 1: Cornell 11, Dartmouth 3
Game 2: Dartmouth 7, Cornell 1
Game 3: Cornell 3, Dartmouth 1

Automatic bid:
Cornell

Back to topMetro-Atlantic Athletic Conference

When: May 24-27
Where: Troy, N.Y.
Format: Four teams, double-elimination

Wednesday, May 24
Game 1: Rider 6, Manhattan 4
Game 2: Canisius 2, Fairfield 1
Thursday, May 25
Game 3: Manhattan 1, Fairfield 1
Game 4: Canisius 10, Rider 3
Friday, May 26
Game 5: Manhattan 6, Rider 5
Game 6: Manhattan 5, Canisius 4
Saturday, May 27
Game 7: Manhattan 3, Canisius 2

Automatic bid: Manhattan

Back to topMid-American Conference

When: May 23-26
Where: Avon, Ohio
Format: Eight teams, two double-elimination brackets, single-game final

Wednesday, May 23
Game 1: Western Michigan 4, Ohio 2
Game 3: Eastern Michigan 4, Central Michigan 3
Game 4: Miami 5, Toledo 0
Game 2: Kent State 9, Buffalo 0
Thursday, May 24
Game 5: Buffalo 6, Ohio 5
Game 6: Central Michigan 4, Toledo 3
Game 7: Kent State 12, Western Michigan 3
Game 8: Miami 2, Eastern Michigan 1
Friday, May 25
Game 9: Buffalo 10, Western Michigan 8
Game 10: Central Michigan 6, Eastern Michigan 4
Game 11: Kent State 8, Buffalo 3
Game 12: Central Michigan 11, Miami 10
Saturday, May 26
Game 13: Central Michigan 7, Miami (Ohio) 0
Final: Kent State 3, Central Michigan 1

Automatic bid: Kent State

Back to topMid-Eastern Athletic Conference

When: May 16-20
Where: Norfolk, Va.
Format: Six teams, double-elimination

Wednesday, May 16
Game 1: Norfolk State 4, North CArolina A&T 3
Thursday, May 17
Game 2: Bethune-Cookman 10, Coppin State 4
Game 3: Delaware State 10, Savannah State 8
Game 4: UMES 13, NC Central 5
Game 5: North Carolina A&T 14, Coppin State 3
Game 6: North Carolina Central 10, Savannah State 3
Friday, May 18
Game 7: Bethune-Cookman 9, Norfolk State 0
Game 8: UMES 7, Delaware State 6
Game 9: North Carolina A&T 18, Norfolk State 1
Game 10: Delaware State 16, NC Central 2
Saturday, May 19
Game 11: Delaware State 4, North Carolina A&T 2
Game 12: Bethune-Cookman 3, UMES 0
Game 13: Delaware State 7, UMES 2
Sunday, May 20
Game 14: Delaware State 3, Bethune-Cookman 2
Game 15: Bethune-Cookman 8, Delaware State 3

Automatic bid: Bethune-Cookman

Back to topMissouri Valley Conference

When: May 22-26
Where: Springfield, Mo.
Format: Eight teams, two double-elimination brackets, single-game final


Tuesday, May 22
Game 1: Illinois State 10, Evansville 3
Game 2: Creighton 5, Indiana State 0
Game 3: Southern Illinois 6, Wichita State 3
Game 4: Bradley 5, Missouri State 3
Wednesday, May 23
Game 5: Evansville 8, Indiana State 5
Game 6: Missouri State 7, Wichita State 0
Game 7: Creighton 11, Illinois State 5
Game 8: Southern Illinois 9, Bradley 8
Thursday, May 24
Game 9: Illinois State 5, Evansville 4
Game 10: Missouri State 11, Bradley 8
Game 11: Creighton 10, Illinois State 3
Game 12: Southern Illinois 3, Missouri State 2
Saturday, May 26

Final: Creighton 8, Southern Illinois 6

Automatic bid: Creighton

Back to topMountain West Conference

When: May 24-27
Where: Las Vegas
Format: Six teams, double-elimination

Thursday, May 24
Game 1: TCU 16, San Diego State 15
Game 2: New Mexico 13, UNLV 0
Friday, May 25
Game 3: San Diego State 15, UNLV 9
Game 4: New Mexico 5, TCU 2
Saturday, May 26
Game 5: San Diego State 12, TCU 11
Game 6: New Mexico 22, San Diego State 3

Automatic bid: New Mexico

Back to topNortheast Conference

When: May 17-19
Where: Norwich, Conn.
Format: Four teams, double-elimination

Thursday, May 17
Game 1: No. 1 Monmouth 7, No. 4 Fairleigh Dickinson 1
Game 2: No. 2 Sacred Heart 3, No. 3 Central Conn. State 2
Friday, May 18
Game 3: Fairleigh Dickinson 3, Central Conn. State 2
Game 4: Sacred Heart 6, Monmouth 1
Saturday, May 19
Game 5: Monmouth 5, Fairleigh Dickinson 3
Game 6: Sacred Heart 5, Monmouth 1

Automatic bid:
Sacred Heart

Back to topOhio Valley Conference

When: May 23-27
Where: Jackson, Tenn.
Format: Six teams, double-elimination

Wednesday, May 23
Game 1: Eastern Illinois 2, Morehead State 1
Game 2: SEMO 4, Jacksonville State 1
Thursday, May 24
Game 3: Jacksonville State 12, Morehead State 5
Game 4: Eastern Illinois 11, Eastern Kentucky 2
Game 5: SEMO 4, Austin Peay 2
Friday, May 25
Game 6: Jacksonville State 9, Eastern Kentucky 4
Game 7: Austin Peay 7, Jacksonville State 6
Game 8: Eastern Illinois 7, SEMO 6
Saturday, May 26
Game 9: Austin Peay 10, SEMO 6
Game 10: Austin Peay 7, Eastern Illinois 0
Sunday, May 27
Game 11: Austin Peay 3, Eastern Illinois 0

Automatic bid: Austin Peay

Back to topPatriot League

When: May 12, May 20-21
Where: Multiple sites
Format: Four teams, two best-of-three semifinals, best-of-three final

Semifinal series (at higher seed)
Saturday, May 12
Holy Cross 1, Navy 0
Holy Cross 4, Navy 3

Army 8, Lafayette 7
Army 6, Lafayette 3

Final series (at higher seed)
Saturday, May 20
Army 4, Holy Cross 0
Holy Cross 7, Army 4
Sunday, May 21
Army 8, Holy Cross 4

Automatic bid: Army

Back to topSoutheastern Conference

When: May 22-27
Where: Hoover, Ala.
Format: 10 teams, two double-elimination brackets, single-game final

Tuesday, May 22
Game 1: Kentucky 2, Mississippi 0
Game 2: Mississippi State 9, Arkansas 1
Game 3: Florida 6, Auburn 1
Game 4: Vanderbilt 4, Georgia 1
Wednesday, May 23

Game 5: Mississippi 2, Arkansas 0
Game 6: Mississippi State 3, LSU 2
Game 7: Auburn 3, Georgia 2
Game 8: Vanderbilt 3, South Carolina 2
Thursday, May 24
Game 9: LSU 11, Ole Miss 2
Game 10: Kentucky 5, Mississippi State 1
Game 11: South Carolina 5, Auburn 3
Game 12: Vanderbilt 2, Florida 1
Friday, May 25
Game 13: Mississippi State 4, LSU 3
Game 14: Florida 7, South Carolina 2
Saturday, May 26
Game 15: Mississippi State 2, Kentucky 1
Game 16: Vanderbilt 8, Florida 6
Sunday, May 27
Final: Mississippi State 3, Vanderbilt 0

Automatic bid: Mississippi State

Back to topSouthern Conference

When: May 23-27
Where: Greenville, S.C.
Format: Eight teams, two double-elimination brackets, single-game final

Wednesday, May 23
Game 1: The Citadel 8, College of Charleston 6
Game 2: Georgia Southern 19, Elon 2
Game 3: Appalachian State 7, Furman 5
Game 4: Samford 7, Western Carolina 0
Thursday, May 24
Game 5: Elon 14, College of Charleston 12
Game 6: Furman 9, Western Carolina 8
Game 7: Georgia Southern 8, The Citadel 1
Game 8: Samford 12, Appalachian State 7
Friday, May 25
Game 9: Elon 7, The Citadel 3
Game 10: Furman 13, Appalachian State 4
Saturday, May 26
Game 11: Georgia Southern 10, Elon 7
Game 12: Samford 12, Furman 2
Sunday, May 27
Final: Samford 9, Georgia Southern 6

Automatic bid: Samford

Back to topSouthland Conference

When: May 23-26
Where: San Marcos, Texas
Format: Eight teams, two double-elimination brackets, single-game final

Wednesday, May 23
Game 1: Texas-Arlington 6, McNeese State 2
Game 2: Texas A&M-CC 9, Sam Houston State 2
Game 3: Texas State 11, SFA 1
Game 4: SE Louisiana 6, Central Arkansas 3
Thursday, May 24
Game 5: Sam Houston State 7, McNeese State 1
Game 6: SFA 7, Central Arkansas 2
Game 7: Texas-Arlington 10, Texas A&M CC 5
Game 8: SE Louisiana 7, Texas State 1
Friday, May 25
Game 9: Sam Houston State 4, Texas A&M-CC 3
Game 10: SFA 9, Texas State 7
Game 11: Texas-Arlington 7, Sam Houston State 6
Game 12: SFA 4, SE Louisiana 3
Saturday, May 26

Game 14: SE Louisiana 5, SFA 4
Final: Texas-Arlington 13, SE Louisiana 4

Automatic bid: Texas-Arlington

Back to topSouthwestern Athletic Conference

When: May 16-20
Where: Baton Rouge, La.
Format: Eight teams, two double-elimination brackets, single-game final

Wednesday, May 16
Game 1: Alcorn State 6, Grambling State 2
Game 2: Miss Valley State 6, Southern 4
Game 3: Prairie View A&M 14, Alabama State 4
Game 4: Jackson State 7, Texas Southern 0
Thursday, May 17
Game 5: Southern 8, Grambling State 0
Game 6: Texas Southern 6, Alabama State 3
Game 7: Miss Valley State 7, Alcorn State 6
Game 8: Prairie View A&M 2, Jackson State 0
Friday, May 18
Game 9: Southern 8, Alcorn State 6
Game 10: Texas Southern 11, Jackson State 1
Game 11: Miss Valley State 2, Southern 1
Game 12: Texas Southern 2, Prairie View A&M 0
Saturday, May 19
Game 13: Prairie View A&M 8, Texas Southern 5
Sunday, May 20
Final: Prairie View A&M 7, Mississippi Valley State 4

Automatic bid: Prairie View A&M

Back to topSummit League

When: May 24-26
Where: Tulsa, Okla.
Format: Four teams, double-elimination

Thursday, May 24
Game 1: North Dakota State 3, Oakland 2
Game 2: Oral Roberts 2, Southern Utah 1
Friday, May 25
Game 3: Oakland 4, Southern Utah 2
Game 4: North Dakota State 4, Oral Roberts 3
Game 5: Oral Roberts 3, Oakland 2
Saturday, May 26
Game 6: Oral Roberts 4, North Dakota State 1
Game 7: Oral Roberts 4, North Dakota State 3

Automatic bid: Oral Roberts

Back to topSun Belt Conference

When: May 23-27
Where: Bowling Green, Ky.
Format: Eight teams, two double-elimination brackets, single-game final

Wednesday, May 23
Game 1: Louisiana-Monroe 7, South Alabama 4
Game 2: Arkansas State 12, Middle Tennessee State 1
Game 3: Florida Atlantic 4, Western Kentucky 3
Thursday, May 24
Game 4: Troy 6, Florida International 1
Game 5: Louisiana-Monroe 9, Florida Atlantic 7
Game 6: South Alabama 5, Western Kentucky 3
Friday, May 25
Game 7: Middle Tennessee State 12, FIU 6
Game 8: Troy 8, Arkansas State 3
Game 9: South Alabama 5, Florida Atlantic 4
Saturday, May 26
Game 10: Middle Tennessee State 8, Troy 5
Game 11: Arkansas State 12, FIU 4
Game 12: Western Kentucky 7, Louisiana-Monroe 4
Sunday, May 27
Game 13: Louisiana-Monroe 4, Arkansas State 2

Automatic bid: Louisiana-Monroe

Back to topWestern Athletic Conference

When: May 23-27
Where: Mesa, Ariz.
Format: Six teams, double-elimination

Wednesday, May 23
Game 1: Fresno State 8, Hawaii 2
Game 2: Nevada 4, Louisiana Tech 3
Thursday, May 24
Game 3: Louisiana Tech 9, Hawaii 6
Game 4: Sacramento State 15, Nevada 5
Game 5: Fresno State 15, New Mexico State 8
Friday, May 25
Game 6: Louisiana Tech 15, New Mexico State 12
Game 7: Louisiana Tech 15, Nevada 9
Game 8: Sacramento State 8, Fresno State 3
Saturday, May 26
Game 9: Fresno State 6, Louisiana Tech 4
Game 10: Fresno State 9, Sacramento State 6
Sunday, May 27
Game 11: Fresno State 4, Sacramento State 3

Automatic bid: Fresno State



Keywords in this article
       Player Profile Page    Event Page